Tiek īstenota Latvijas valsts budžeta finansēta programma “Latviešu valodas mācības Ukrainas civiliedzīvotājiem” (Nr.2022.LV/LVUKR/11)

4 augusts 2022 PIUAC raksta
Iepriekšējā Nākamā

Pēc Sabiedrības integrācijas fonda (turpmāk tekstā – SIF) sekretariāta direktores Zaigas Pūces teiktā: “Ja iepriekš rēķinājāmies, ka aptuveni 7 000 Ukrainas civiliedzīvotāji Latvijā varētu apgūt valsts valodu finansējuma ietvaros, lai veiksmīgi iekļautos Latvijas sabiedrībā, izglītībā un nodarbinātībā, tad konkursa rezultātā valodu būs iespējams apgūt aptuveni 12 tūkstošiem cilvēku. Mācību programmas ietvers tādu prasmju apgūšanu kā klausīšanās, lasīšanas, runāšanas un rakstīšanas prasmes saziņai vienkāršās sadzīves un ikdienas situācijās. Latviešu valodas mācības plānotas no 2022. gada jūnija līdz decembra beigām.

Pēc Sabiedrības integrācijas fonda (turpmāk tekstā – SIF) sekretariāta direktores Zaigas Pūces teiktā: “Ja iepriekš rēķinājāmies, ka aptuveni 7 000 Ukrainas civiliedzīvotāji Latvijā varētu apgūt valsts valodu finansējuma ietvaros, lai veiksmīgi iekļautos Latvijas sabiedrībā, izglītībā un nodarbinātībā, tad konkursa rezultātā valodu būs iespējams apgūt aptuveni 12 tūkstošiem cilvēku. Mācību programmas ietvers tādu prasmju apgūšanu kā klausīšanās, lasīšanas, runāšanas un rakstīšanas prasmes saziņai vienkāršās sadzīves un ikdienas situācijās. Latviešu valodas mācības plānotas no 2022. gada jūnija līdz decembra beigām.”

Projekta īstenotāju vidū ir arī Dobeles Pieaugušo izglītības un uzņēmējdarbības atbalsta centrs. Pēc mūsu pieteikuma apstiprināšanas Sabiedrības integrācijas fondā sākām darbu pie grupu komplektēšanas. Pieteikumā paredzējām nokomplektēt 3 grupas Dobelē un vienu – Aucē, jau iepriekš paredzot dažādus apmācību modeļus – gan klātienes, gan tiešsaistes, gan arī hibrīdmodeli, kas paredz 50% nodarbības klātienē un 50% – tiešsaistē, kopumā iesaistot 27 interesentus.

Pēc Dobeles pašvaldības policijas datiem uz 07.07.2022. mūsu novadā bija dati par apmēram 350 Ukrainas civiliedzīvotājiem, bet, tā kā projektā var piedalīties cilvēki no 18 gadiem, tad mūsu resurss darbam bija apmēram 150 kontakti.

Jāsaka, ka, izziņojot Dobelē dzīvojošo ukraiņu grupās Watsappā un Telegrammā par iespēju apgūt latviešu valodu, atsaucība šim piedāvājumam nebija liela. Kursiem pieteicās 5 cilvēki. Tad nu individuāli ar katru, ko izdevās sazvanīt, aprunājoties, šobrīd, mācās 38 cilvēki 5 grupās pedagogu Allas Zandersones un Daigas Brūveres vadībā.

Komplektējot grupas, izkristalizējās arī problēmas/bažas:
– kā sabalansēt bērnu pieskatīšanu ar darba grafiku – izdzīvošanai nepieciešamajiem ienākumiem – dzīves vietu – mācību laikiem. Lai arī mēs esam atvērti un elastīgi dažādiem variantiem, ne vienmēr izdodas atrast piemērotāko risinājumu;
– vienai daļai cilvēku nav motivācijas mācīties latviešu valodu. Tam par iemeslu ir gan objektīvi apstākļi (tuvākajā laikā atgriežas Ukrainā vai pārbrauc uz dzīvi citā valstī, jo šeit nevar atrisināt primāros sadzīviskos jautājumus), kā arī subjektīvi (kāpēc mācīties, ja šeit tāpat visi labi saprot un runā krieviski un arī darba vietā nav nepieciešama vai netiek prasīta latviešu valoda).

Lai vai kā, pirmais solis ir sperts un grupas ir nokomplektētas. Nākamais solis – noturēt mācību interesi līdz kursa beigām – 12. decembrim. Un te nu var palīdzēt arī mūsu sabiedrība – atbalstot un iedrošinot tos ukraiņus, kuri mācās un vēlas lietot latviešu valodu savstarpējās ikdienas sarunās. Paldies tiem darba devējiem, kuri ne tikai padalījās ar informāciju par šāda projekta esamību, bet arī rosināja savus darbiniekus uzzināt vairāk par mācību iespējām, un turpina atbalstīt arī šobrīd – mācību procesā.

Pasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no  piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild Dobeles PIUAC.

Gundega Bicūze,
Dobeles PIUAC Apmācību procesa koordinētāja
t.25449330

Tev varētu arī interesēt

Aicinām uzņēmējus aizpildīt aptauju!

 • 20 septembris 2023
 • PIUAC raksta
Dobeles novada uzņēmēju vajadzību izpētes aptauja
Lasīt vairāk

Aicinām pieteikties Ābolu kūku konkursam!

 • 15 septembris 2023
 • PIUAC raksta
7. oktobrī, Dārzkopības institūta Ābolu svētku ietvaros, aicinām pieteikties ābolu kūku konkursam, kura laikā, noteiksim labāko kūku – Ābolu karalieni.
Lasīt vairāk

LAD informatīvais seminārs par atbalstu krusas un vētras cietušajām ēkām

 • 8 septembris 2023
 • Informatīvi raksti
Š.g. 7. septembrī Dobeles kultūras namā notika tikšanās ar LAD speciālistiem uz kuru pulcējās novada lauksaimnieki, kuru ražošanas ēkas un būves ir cietušas 7. augusta vētrā.
Lasīt vairāk

Koprades nodarbības “OpenLAIKS”

 • 30 augusts 2023
 • Informatīvi raksti
No 21. – 25. augustam Dobeles Pieaugušo izglītības un uzņēmējdarbības atbalsta centrā, sadarbībā ar Izglītības pārvaldi, norisinājās koprades nodarbības “OpenLAIKS”.
Lasīt vairāk

Amatnieku un mazo uzņēmēju divu dienu pieredzes apmaiņas brauciens uz Vidzemi

 • 25 augusts 2023
 • PIUAC raksta
Lai veicinātu Dobeles novada uzņēmēju un amatnieku konkurētspēju un iedvesmotos jaunām idejām, 16. un 17. augustā amatnieki un mazie uzņēmēji devās divu dienu pieredzes apmaiņas braucienā uz Vidzemi.
Lasīt vairāk

Aptauja uzņēmējiem par vētras nodarītā kaitējuma apmēru

 • 15 augusts 2023
 • PIUAC raksta
Diemžēl jau otro nedēļu Dobeles novadā kopīgiem spēkiem cīnāmies ar 7. augusta dabas postījumu sekām mūsu pagastos.
Lasīt vairāk