Tiek īstenota Latvijas valsts budžeta finansēta programma “Latviešu valodas mācības Ukrainas civiliedzīvotājiem” (Nr.2022.LV/LVUKR/11)

4 augusts 2022 PIUAC raksta
Iepriekšējā Nākamā

Pēc Sabiedrības integrācijas fonda (turpmāk tekstā – SIF) sekretariāta direktores Zaigas Pūces teiktā: “Ja iepriekš rēķinājāmies, ka aptuveni 7 000 Ukrainas civiliedzīvotāji Latvijā varētu apgūt valsts valodu finansējuma ietvaros, lai veiksmīgi iekļautos Latvijas sabiedrībā, izglītībā un nodarbinātībā, tad konkursa rezultātā valodu būs iespējams apgūt aptuveni 12 tūkstošiem cilvēku. Mācību programmas ietvers tādu prasmju apgūšanu kā klausīšanās, lasīšanas, runāšanas un rakstīšanas prasmes saziņai vienkāršās sadzīves un ikdienas situācijās. Latviešu valodas mācības plānotas no 2022. gada jūnija līdz decembra beigām.

Pēc Sabiedrības integrācijas fonda (turpmāk tekstā – SIF) sekretariāta direktores Zaigas Pūces teiktā: “Ja iepriekš rēķinājāmies, ka aptuveni 7 000 Ukrainas civiliedzīvotāji Latvijā varētu apgūt valsts valodu finansējuma ietvaros, lai veiksmīgi iekļautos Latvijas sabiedrībā, izglītībā un nodarbinātībā, tad konkursa rezultātā valodu būs iespējams apgūt aptuveni 12 tūkstošiem cilvēku. Mācību programmas ietvers tādu prasmju apgūšanu kā klausīšanās, lasīšanas, runāšanas un rakstīšanas prasmes saziņai vienkāršās sadzīves un ikdienas situācijās. Latviešu valodas mācības plānotas no 2022. gada jūnija līdz decembra beigām.”

Projekta īstenotāju vidū ir arī Dobeles Pieaugušo izglītības un uzņēmējdarbības atbalsta centrs. Pēc mūsu pieteikuma apstiprināšanas Sabiedrības integrācijas fondā sākām darbu pie grupu komplektēšanas. Pieteikumā paredzējām nokomplektēt 3 grupas Dobelē un vienu – Aucē, jau iepriekš paredzot dažādus apmācību modeļus – gan klātienes, gan tiešsaistes, gan arī hibrīdmodeli, kas paredz 50% nodarbības klātienē un 50% – tiešsaistē, kopumā iesaistot 27 interesentus.

Pēc Dobeles pašvaldības policijas datiem uz 07.07.2022. mūsu novadā bija dati par apmēram 350 Ukrainas civiliedzīvotājiem, bet, tā kā projektā var piedalīties cilvēki no 18 gadiem, tad mūsu resurss darbam bija apmēram 150 kontakti.

Jāsaka, ka, izziņojot Dobelē dzīvojošo ukraiņu grupās Watsappā un Telegrammā par iespēju apgūt latviešu valodu, atsaucība šim piedāvājumam nebija liela. Kursiem pieteicās 5 cilvēki. Tad nu individuāli ar katru, ko izdevās sazvanīt, aprunājoties, šobrīd, mācās 38 cilvēki 5 grupās pedagogu Allas Zandersones un Daigas Brūveres vadībā.

Komplektējot grupas, izkristalizējās arī problēmas/bažas:
– kā sabalansēt bērnu pieskatīšanu ar darba grafiku – izdzīvošanai nepieciešamajiem ienākumiem – dzīves vietu – mācību laikiem. Lai arī mēs esam atvērti un elastīgi dažādiem variantiem, ne vienmēr izdodas atrast piemērotāko risinājumu;
– vienai daļai cilvēku nav motivācijas mācīties latviešu valodu. Tam par iemeslu ir gan objektīvi apstākļi (tuvākajā laikā atgriežas Ukrainā vai pārbrauc uz dzīvi citā valstī, jo šeit nevar atrisināt primāros sadzīviskos jautājumus), kā arī subjektīvi (kāpēc mācīties, ja šeit tāpat visi labi saprot un runā krieviski un arī darba vietā nav nepieciešama vai netiek prasīta latviešu valoda).

Lai vai kā, pirmais solis ir sperts un grupas ir nokomplektētas. Nākamais solis – noturēt mācību interesi līdz kursa beigām – 12. decembrim. Un te nu var palīdzēt arī mūsu sabiedrība – atbalstot un iedrošinot tos ukraiņus, kuri mācās un vēlas lietot latviešu valodu savstarpējās ikdienas sarunās. Paldies tiem darba devējiem, kuri ne tikai padalījās ar informāciju par šāda projekta esamību, bet arī rosināja savus darbiniekus uzzināt vairāk par mācību iespējām, un turpina atbalstīt arī šobrīd – mācību procesā.

Pasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no  piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild Dobeles PIUAC.

Gundega Bicūze,
Dobeles PIUAC Apmācību procesa koordinētāja
t.25449330

Tev varētu arī interesēt

Piedāvājam mācīties BEZ maksas par ESF līdzekļiem!

 • 17 jūnijs 2024
 • Piesakies apmācībām
Šobrīd pieteikšanās uz kuponu saņemšanu NVA ir beigusies, bet, ja kupons ir saņemts, ir iespēja pieteikties pie mums un apgūt angļu valodu!
Lasīt vairāk

Izmanto iespēju mācīties latviešu valodu ar projektu (ES) finansējumu

 • 27 maijs 2024
 • Piesakies apmācībām
Aicinām izmantot iespēju!
Lasīt vairāk

“Digitālā nedēļa 2024” aizvadīta mākslīgā intelekta noskaņā

 • 23 maijs 2024
 • Informatīvi raksti
Ar teju 300 pasākumiem visā Latvijā pagājušajā nedēļā no 13. līdz 18. maijam aizvadīta izglītojošā kampaņa “Digitālā nedēļa 2024”.
Lasīt vairāk

Izglītošanās iedzīvotājiem kļūst pieejamākā

 • 19 marts 2024
 • PIUAC raksta
Katra diena mūs sagaida ar jaunumiem un pārmaiņām, kas mūs vairs nepārsteidz. Ar to arī ir raksturīgs 21. gadsimts, tādēļ jāsakārto sava dzīve tā, lai spētu noturēties šajā virpulī un neizkristu no plūsmas.
Lasīt vairāk

Izsludināta pieteikšanās grantu konkursam “Attīsti uzņēmējdarbību Dobeles novadā 2024”

 • 12 marts 2024
 • Uzņēmējdarbības projekti
Ja Tev ir jauna biznesa ideja vai vēlme attīstīt jau esošo biznesu un paaugstināt konkurētspēju tirgū – nepalaid garām iespēju un piesakies Dobeles novada pašvaldības rīkotajā Grantu konkursā!
Lasīt vairāk

Mācību iespējas bezdarbniekiem un darba meklētājiem

 • 29 februāris 2024
 • Piesakies apmācībām
Bezmaksas mācību iespējas bezdarbniekiem un darba meklētājiem ar Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) kuponiem.
Lasīt vairāk