IZPROTI. IEKĻAUJIES. SĀC

28 decembris 2023 Projekti
Iepriekšējā Nākamā

Dobeles Pieaugušo izglītības un uzņēmējdarbības atbalsta centrs īsteno projektu “IZPROTI. IEKĻAUJIES. SĀC”/2023.LV/UKR_KO/2/16, kas ir Latvijas valsts budžeta finansētā un Sabiedrības integrācijas fonda organizētā “Kultūrorientācijas kursi un iekļaušanās pasākumi Ukrainas civiliedzīvotājiem” programma, kuras mērķis ir nodrošināt kultūrorientācijas kursus un pasākumus, kas sekmē sadarbību starp Ukrainas civiliedzīvotājiem un Latvijas sabiedrību.

Pavadīts novembris – Latvijas valsts dzimšanas dienas mēnesis, kurā projekta dalībnieki – apmēram 30 Ukrainas civiliedzīvotāji, kuri dzīvo Dobeles novadā un mācās latviešu valodu, iesaistījās pasākumos, lepojoties ar pašu gatavotām piespraudēm un aprocēm (pieredzē dāsni dalījās uzņēmēja Antra Lāce). Dalība pasākumos ļāva labāk iepazīt mūsu valsti, novadu un cilvēkus, kuri šeit dzīvo un strādā. Mums ir ar ko lepoties – mūsu novada darītāji, latviskās dzīvesziņas kopēji un latviskais kultūras mantojums, kura pirmsākumi meklējami krietni vien tālā pagātnē. Esam saņēmuši arī ilgi gaidītos Latvijas valsts budžeta finansētās programmas “Kultūrorientācijas kursi un iekļaušanās pasākumi Ukrainas civiliedzīvotājiem” ietvaros izstrādātos audiovizuālos materiālus par Latviju, kas arī veido redzējumu par Latviju kopumā un iespējām, dzīvojot šeit.

Šis projekts ir interesants ar to, ka tā aktivitātēs var iesaistīties arī vietēji iedzīvotāji, tādējādi veicinot kopējo izpratni, iekļaušanos, sadarbību un atbalstu. Novembrī viesojāmies Kārļa Ulmaņa dzimtas mājās “Pikšās”, kur iepazināmies gan ar sadzīvi Latvijā no 1840. gada, gan Kārļa Ulmaņa dzīves gājumu un devumu, gan arī ar jauno ekspozīciju un vairākām pretrunām mūsu valsts vēsturē un Kārļa Ulmaņa paveiktajā. Kopā ar folkloras kopu ‘Leimaņi” uzzinājām latviešu Mārtiņdienas tradīcijas – rotaļas, dejas, dziesmas, teikas un ticējumus. Par dalībnieku spēku un izturību parūpējās kafejnīcas “Miltiņkroga” saimniece Daiga Kutovoja – bukstiņputra un rupjmaizes kūciņas ar vitaminizēto karsto dzērienu ne tikai stiprināja dalībniekus, bet arī ļāva izbaudīt senču ēdienus.

Kā labāk iepazīt latviskās tradīcijas un kultūras mantojumu? Tikai praktiski darbojoties. Tādēļ projekta laikā radošajās nodarbībās iepazināmies ar saules gada ritu, latvju zīmēm un to nozīmi un spēku, gatavojām tās dekoriem un noformējām ar tām dāvanu iesaiņojumus, mācījāmies gatavot ziepes ar augiem un ēteriskajām eļļām – spēkam, mieram, enerģijai un labsajūtai. Lai gan nodarbībās vēl nerunājām par tradicionālajiem ēdieniem, neviena kārtīga latvju saimniece nelaiž prom savus viesus bez cienasta. Praktisko un radošo nodarbību vadītāja, mūsu novada uzņēmēja Marika Grīslīte arī ne, tādēļ paspējām pamieloties ar ceptiem āboliem un kēksiņiem, bet vēl priekšā ir svētku pīrāgu un piparkūku cepšana – bez kā laikam vairs neiztiek nevienā Latvijas mājā Ziemas saulgriežu laikā. Dobeles Amatu mājā gatavojām porcelāna auskarus un mezglojām eglīšu rotājumus – rotāsimies pašas un rotāsim eglītes.

Tāpat tiek organizētas Deju kustības terapijas nodarbības un Uzņēmējdarbības veicināšanas informatīvās nodarbības, kur dalībnieki apgūst noderīgu pieredzi, metodes un iedrošinājumu gan sev ikdienai, gan jaunu darbības virzienu uzsākšanai nākotnē.

21. decembrī apmeklējām Dobeles Pili un baudījām hercogienes zāļu tējas.

27. decembrī, kad tuvojas gada noslēgums un Jaunā sākums, atzīmējam Dobeles novada pieaugušo izglītības dienu un vienlaikus noslēdzām arī projektu.

“Sāc, mēs palīdzēsim!” – tāds ir arī Dobeles Pieaugušo izglītības un uzņēmējdarbības centra moto, kas rosina un iedrošina ikvienu pilnveidot savas zināšanas un prasmes gan mūsu centra bijušajā un arī plānotajā piedāvājumā.

Uz tikšanos mūsu pasākumos!

“Pasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. / “Izproti, iekļaujies, sāc”/2023.LV/UKR_KO/2/16 ir sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par “Izproti, iekļaujies, sāc” saturu atbild Dobeles pieaugušo izglītības un uzņēmējdarbības atbalsta centrs.”

Informāciju sagatavoja
Dobeles PIUAC apmācību procesa koordinatore Gundega Bicūze

Tev varētu arī interesēt

Dobeles PIUAC FEBRUĀRA un MARTA piedāvājums

  • 2 februāris 2024
  • Piesakies apmācībām
Iepazīsties ar jauno Dobeles PIUAC februāra un marta mēnešu piedāvājumu un izmanto iespēju - apgūsti jaunas prasmes vai attīsti esošās!
Lasīt vairāk

Par SMEPRO 2 aktivitātēm

  • 14 decembris 2023
  • PIUAC raksta
13.12.2023. ar apmācību semināru “TikTok iespējas Tavam biznesam” Dobeles PIUAC ir izskanējis pēdējais pasākums no projektā “Zemgales uzņēmējdarbības vides attīstība un uzņēmēju konkurētspējas veicināšana”/LVIII-068; SMEPRO 2/ plānotajām aktivitātēm.
Lasīt vairāk

IZPROTI. IEKĻAUJIES. SĀC

  • 5 decembris 2023
  • PIUAC raksta
Dobeles Pieaugušo izglītības un uzņēmējdarbības atbalsta centrs uzsācis īstenot projektu “IZPROTI. IEKĻAUJIES. SĀC” /2023.LV/UKR_KO/2/16.
Lasīt vairāk

VAI JUMS IR 60+? Ir iespēja iesaistīties programmā "SUDRABA UZŅĒMĒJI"

  • 5 decembris 2023
  • Informatīvi raksti
Varbūt esat pieredzējis profesionālis, kurš meklē papildu ienākumus, varbūt nodarbojaties ar kādu hobiju, ko var pārvērst uzņēmējdarbībā, varbūt gribat piepildīt senu sapni vai vienkārši meklējat kaut ko jaunu un aizraujošu?
Lasīt vairāk

LŪST VAI PLĪST, iestartējot biznesu Bauskā

  • 10 novembris 2023
  • Informatīvi raksti
15. novembrī LIAA Jelgavas biznesa inkubatora atbalsta vienībā Bauskā, Katoļu ielā 3, notiks uzņēmēju iedvesmas pasākums “LŪST VAI PLĪST”.
Lasīt vairāk