- Sākums
- Aktualitātes
- Uzņēmējdarbības projekti
- Tuvojas starptautiska projekta “Nodarbinātība un uzņēmējdarbība bez robežām” noslēgums
Straujiem soļiem tuvojas projekta “Nodarbinātība un uzņēmējdarbība bez robežām” (LLI-138) noslēgums un droši varam teikt, ka lepojamies par mūsu amatnieku radītajiem darbiem un projekta veiksmīgo norisi.
Interreg V-A Latvijas – Lietuvas programmas 2014. – 2020.gadam projekta “Nodarbinātība un uzņēmējdarbība bez robežām” (LLI-138) mērķis bija sekmēt Latvijas un Lietuvas reģionu ilgtspējīgu sociālekonomisko attīstību, veicināt reģionu konkurētspēju, uzņēmējdarbības un tūrisma attīstību. Dobeles Pieaugušo izglītības un uzņēmējdarbības atbalsta centrs (Dobeles PIUAC) kā vadošais partneris, sadarbībā ar Anikščiai mākslas inkubatoru – mākslas studiju un Panevēžas Biznesa centru divus gadus darbojās pie projekta izstrādes. Sākotnēji projektā bija iecerēts, ka divu gadu laikā tiks apmācīti 80 amatnieki no Dobeles novada, Zemgales reģiona, Anikščiai rajona un Panevēžas apgabala, bet beigās interesi izrādīja 137 amatnieki, līdz ar to var secināt, ka projekts norisinājās veiksmīgi.
Nozares profesionāļu vadībā, esošie un jaunie amatnieki apguva teorētiskās un praktiskās zināšanas mārketinga komunikācijā, tirgvedībā, inovatīvu produktu radīšanā, kā arī sava aroda prasmes pilnveidoja piecās materiālu jomās – papīra, stikla, māla, koka un tekstila, darbnīcās Dobelē, Anikščos un Panevēžā. Programmā bija ietverti 7 moduļi, kuri notika gan latviešu, gan lietuviešu valodās par šādām tēmām:
– Sadarbības piedāvājuma izstrāde un starpnozaru sadarbības aspekti uzņēmumos, pašvaldībās un zinātniski pētnieciskās iestādēs;
– Jaunu tirgu apgūšana;
– Zīmola radīšana / zīmolrade;
– Tirgus izpēte un jaunu tirgu apgūšana;
– Komunikācijas prasmes dažādās sociālās un kultūras vidēs;
– Uzņēmējdarbības plānošana (ieskaitot finanses);
– Intelektuālais īpašums un produkcijas eksporta iespējas.
Projekta ietvaros piecās radošajās darbnīcas 2018.gada septembrī un oktobrī piedalījās 30 dalībnieki – 10 no Dobeles novada un 20 no Lietuvas pierobežas. Tika pieaicināti tādi eksperti, kuru pieredze konkrētajā amatniecības jomā rosinātu un palīdzētu amatniekiem radīt inovatīvus un konkurētspējīgus dizaina amatniecības izstrādājumus ar iespēju tos pārdot Eiropas tirgū un ārpus tā. Radošo darbnīcu vadītāji Anikščiai mākslas inkubatorā – mākslas studijā palīdzēja veidot izstrādājumus no keramikas (Laima Mikalauskienė), tekstila (Rita Kaupelienė) un stikla (Julija Pociūtė) materiāliem. Toties Dobeles PIUAC amatniekiem bija iespēja darboties ar profesionāļiem koka (Ingus Leontjevs) un papīra (Beāte Dronka un Ginta Šmite) darbnīcās.
Tuvojoties projekta noslēgumam, tika atklātas divas izstādes – pirmā Anikščios 31.janvārī, pēc kuras darbi tālāk ceļoja uz Dobeles PIUAC, kur 27.februārī Dobeles Novadpētniecības muzejā atklāja izstādi “Radīts pārrobežā”. Izstādē apskatāmi 30 amatnieku dizaina darbi no māla, koka, stikla, papīra un tekstila. Amatnieku dizaina darbu izstāde būs apskatāma līdz 23. martam.
Projekta laikā dalībnieki maziem soļiem sasniedza savus mērķus, piemēram, amatniece no Lietuvas kļuva par mākslas inkubatora dalībnieci, daudzi amatnieki izveidoja, nomainīja vai uzlaboja savus logo, starp projekta dalībniekiem tika izveidota sadarbība un kontaktu apmaiņa ar iespējamiem kopīgiem nākotnes plāniem un vēl daudz citu piemēru par to kā projekts ir devis iespējas un pieredzi amatniekiem attīstīties.
Līdz projekta beigām, 31.martam, atlicis vien nepilns mēnesis. Kas tālāk?
Gan maziem, gan lieliem interesentiem Dobeles PIUAC ir pieejama koprades telpa OpenLab, kurā jau šobrīd vairāk kā 80 dažādu vecumu skolēni katru nedēļu apgūst jaunas prasmes dažādās datorgrafikas programmās, veidojot savu produktu sagataves failus, lai pēc tam, ar speciālu iekārtu palīdzību – lāzergravieri vai 3D printeri, radītu pašus produktus. Uz tikšanos koprades telpā OpenLab!
Papīra darbnīca Dobeles PIUAC
Teorētisko apmācību noslēgums Anikščios
Izstāde Dobeles Novadpētniecības muzejā
Pasākumi tiek organizēti projekta “Nodarbinātība un uzņēmējdarbība bez robežām” ietvaros (Nr.LLI-138). Projekts tiek realizēts ar INTERREG V-A Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020. gadam atbalstu. Projekta ieviešanas laiks no 2017.gada 1.aprīļa līdz 2019.gada 31.martam. Kopējais projekta budžets ir 336648,66 EUR. Vadošā partnera Dobeles PIUAC kopējais budžets ir 129025,06 EUR, no kuriem 109671,30 EUR – Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) līdzfinansējums.
Eiropas Savienības oficiālā tīmekļa vietne – www.europa.eu Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas mājas lapa – www.latlit.eu
Šis raksts ir sagatavots ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šī raksta saturu pilnībā atbild Dobeles Pieaugušo izglītības un uzņēmējdarbības atbalsta centrs, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.